Summarize

karp trzymany przez rybaka w rękach

Przeszłe święta mogły być ostatnimi, przed którymi można było kupić między innymi żywe karpie, ponieważ wraz z kolejnymi świętami bożonarodzeniowymi mogą zmienić się zasady handlu żywymi rybami. Przyszłe zmiany zapowiadają posłowie PO.

W Polsce od 2012 roku obowiązuje zakaz sprzedaży żywych ryb w workach pozbawionych wystarczającej ilości wody. Według szefa Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt, posła Pawła Suskiego z PO, przepisy te wciąż nie są przestrzegane, ponieważ często łamią je same punkty sprzedaży. Poseł zwraca również uwagę, że jeśli sprzedawcy przestrzegają przepisów to sami kupujący wylewają wodę z reklamówek doprowadzając tym samym do powolnej i ciężkiej śmierci ryby.

W związku z tym, Parlamentarny Zespół Przyjaciół Zwierząt planuje wprowadzić dalsze zmiany w prawie i zobowiązać sprzedawców do uśmiercania ryb zanim wręczą je klientom. Posłowie tym samym nie chcą zakazywać przechowywania żywych ryb w sklepach. Planowane zmiany to również wsłuchanie się w postulaty obrońców praw zwierząt, którzy od wielu lat wskazują na warunki trzymania i sprzedaży wigilijnych ryb. Wprowadzenie nowych przepisów byłoby również wyjściem naprzeciw konsumentom, którzy nie potrafią przeprowadzić odpowiedniego uboju ryb w swoich domach, dlatego zabijaniem ryb zajmowałaby się wykwalifikowana osoba.

 Komentarze

Skomentuj