Summarize

W państwach Unii Europejskiej wprowadzony zostanie tymczasowy zakaz stosowania neonikotynoidów.W przeprowadzonym pod koniec kwietnia głosowaniu nad zakazem stosowania neonikotynoidów większość państw głosowała za zakazem, jednak nie pozwoliło to uzyskać większości kwalifikowanej. Za wprowadzeniem zakazu głosowało 15 państw członkowskich, natomiast 8 było przeciwnych, a 4 wstrzymały się od głosu.
 
W tej sytuacji jak powiedział komisarz Unii Europejskiej ds. zdrowia Tonio Borg „decyzja leży w rękach Komisji Europejskiej”. Jednocześnie komisarz Borg poinformował, że tak formalna decyzja w sprawie zakazu zostanie ogłoszona w ciągu najbliższych tygodniu.
 
Zakaz zostanie wprowadzony 1 grudnia 2013 roku i ma obowiązywać przez 2 lata. Szef komisji Parlamentu Europejskiego ds. środowiska Matthias Groote powiedział, że „mamy teraz poparcie dla zakazu i cieszę się z tej decyzji. Pszczoły pełnią kluczową rolę w naszym łańcuchu żywnościowym, a ich populacja alarmująco maleje”. Groote dodał, że tymczasowy zakaz jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ da naukowcom czas na przeprowadzenie dalszych badań nad szkodliwością tych środków.
 
Rzepak, bawełna, słonecznik oleisty uprawa tych roślin najczęściej są prowadzone z wykorzystaniem środków zawierających neonikotynoidów. Z badań wynika, że to one mogą być w największym stopniu przyczyną wymierania rodzin pszczelich na masową skalę.
 Komentarze

Skomentuj