Summarize

Ziarno kukurydzy

Mimo informacji o braku GMO w Polsce, poseł Ardanowski wyraził wątpliwości z tym związane i zaapelował o dalsze badania.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało w niedawnym komunikacie, że Polska jest krajem, w którym nie uprawia się odmian kukurydzy modyfikowanej genetycznie.

Takie zapewnienia nie przekonały jednak wszystkich, a swoje wątpliwości wyraził m.in. poseł Jan Krzysztof Ardanowski podczas obrad sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Chcę uzyskać informacje z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi – prosiłbym, żeby tę informację przekazano na piśmie – jaką próbę badań Inspekcja przyjęła? Czy faktycznie jest to 5 proc., ponieważ powierzchnia uprawy kukurydzy jest większa niż ta, którą przyjęto do wyliczania pięcioprocentowej próby do kontroli. Dane Głównego Urzędu Statystycznego za rok 2012, na których się opierano, wskazują, że powierzchnia uprawy kukurydzy jest znacznie większa niż ta, którą przyjęto do wyliczenia pięcioprocentowej próby – dopytywał Ardanowski.

Poseł zaproponował także przeprowadzenie przez Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych nasion kukurydzy, które w tej chwili znajdują się w magazynach i elewatorach. Badania te są konieczne ze względu na rozbieżność w obowiązujących przepisach i czystą ostrożność.

Jest pewnego rodzaju luka w polskich przepisach, na którą zwracaliśmy uwagę, kiedy dyskutowaliśmy na temat GMO. Nie wolno w Polsce wysiewać nasion GMO, ale nie jest żadnym karalnym czynem posiadanie w Polsce kukurydzy – z przeznaczeniem na pasze czy też do spożycia – która jest modyfikowana genetycznie. Badając nasiona w magazynach można stwierdzić ponad wszelką wątpliwość, czy jest to ziarno importowane – tutaj nie możemy interweniować – czy też jest to ziarno kupione w Polsce od polskiego producenta. Jeżeli tak okazałoby się, to idąc wstecz można ustalić, który producent sprzedał nasiona, które są modyfikowane. Czyli w domyśle należy stwierdzić, że te nasiona uprawiał. Czy nie należałoby tej kontroli rozszerzyć również na nasiona, które są w tej chwili w obrocie? – pytał poseł.Komentarze

Skomentuj