Summarize

Prezydent Konfederacji Rolników Włoskich Confagricoltura powiedział, że upały i susza, które dotknęły Włochy, zarówno na północy jak i na południu kraju, od początku lata spowodowały straty w sektorze rolnym w wysokości około 1 miliarda euro.Trzy północne regiony Włoch, czyli Wenecja, Lombardia i Emilia-Romania zażądały aktywacji Narodowego Funduszu Solidarności po to, aby pokryć koszty strat, które nie mogą być pokryte przez ubezpieczenia.  

Związek zawodowy rolników Coldiretti szacuje, że z powodu upałów i suszy, zbiory pomidorów są mniejsze o 20%. Według danych opublikowanych we wtorek zbiory kukurydzy są niższe o 30% a zbiory soi o 40%. Jeśli chodzi o producentów wina to produkcja jest niższa o 10% w stosunku do ostatnich pięciu lat.

Związek w swojej komunikacie dodaje, że upały wpłynęły znacząco na pszczoły, które nie zapyliły wystarczającej ilości roślin jak również na świnie, które jedzą o 40% mniej paszy niż w normalnych warunkach.

Minister Rolnictwa, Mario Catania podkreślił, że „sytuacja pogorszyła się w ciągu ostatnich tygodni”. Ze swoim strony zapewnił, że już wkrótce zostanie ogłoszony stan klęski żywiołowej co pozwoli na uruchomienie Narodowego Funduszu Solidarności mogącego pokryć nawet do 80% strat poniesionych z powodu złych warunków pogodowych.

Upały sięgające 40°C trwają we Włoszech od końca czerwca. Komentarze

Skomentuj