Summarize

Badania przeprowadzone przez Hansa van Leeuwena i jego współpracowników ze Stanowego Uniwersytetu Iowa pokazują, że grzyby wyhodowane na pozostałościach z produkcji etanolu mogą być stosowane jako wysokobiałkowa pasza dla świń i kur.Hans van Leeuwen i jego współpracownicy stworzyli prototypową minifabrykę, która zajmuje się wykorzystywaniem pozostałości z produkcji etanolu. W pierwszym rzędzie fabryka skupia się na hodowaniu grzybów. W drugim rzędzie interesuje ją oczyszczanie wody użytej do produkcji etanolu tak, aby oszczędzić jak najwięcej energii.

Nicholas Gabler, profesor zoologii, stwierdził, że świnie, którym podawano paszę z wyhodowanych w ten sposób grzybów charakteryzowały się podobnymi parametrami jak świnie karmione paszami z kukurydzy i soi. Badania wciąż trwają i wkrótce naukowcy poznają wpływ nowej paszy na produkcje aminokwasów, wzrost tkanki oraz zdrowie układu pokarmowego karmionych nią świń.

Jak podaje profesor Mike Persia, grzyby mogą być także wysokoenergetyczną paszą dla kur.

Hans van Leeuwen wieży, że opracowana przez jego zespół technologia może zaoszczędzić amerykańskim producentom etanolu około 800 milionów dolarów rocznie. Ponadto, technologia może produkować pasze, które jeśli dobrze wypromowane mogą być warte kolejne 800 milionów dolarów rocznie.Komentarze

Skomentuj