Summarize

warzywa na targowisku

Ceny owoców i warzyw na rynku w hurtowym w Broniszach są obecnie wyższe niż w roku ubiegłym.

Z analizy cen owoców i warzyw na rynku w Broniszach wynika, że mimo iż produktów jest tam obecnie więcej niż rok temu o tej samej porze, to ich ceny są wyższe. Spadek zaobserwowano tylko w przypadku kalafiorów i ogórków spod osłon.

Z racji obecnej pogody handel owocami i warzywami może się odbywać bezpośrednio z samochodów, a ponadto krajowa oferta jest sukcesywnie dopełniana przez dostawy importowanych produktów.

Największy wzrost dostaw zaobserwowano w przypadku cytrusów. Importowane z Hiszpanii pomarańcze kosztują w hurcie 4 zł/kg. Nieco tańsze są pomarańcze afrykańskie. Mandarynki z Hiszpanii i Grecji można kupić za 3-6 zł/kg, w zależności od odmiany. Najdroższe są klementynki. Ceny grapefruitów kształtują się na poziomie 8-9 zł/kg i pochodzą w głównej mierze z RPA, Hiszpanii i Florydy.

Na rynku sporo jest krajowych jabłek i gruszek; te ostatnie kosztują od 2,75 do 3,50 za kilogram, czyli tyle samo, co rok temu. Jabłka są droższe niż w ubiegłym roku. Za Ligole trzeba zapłacić w hurcie 1,23-1,66 zł za kilogram, czyli o 1/4 więcej niż w listopadzie ubiegłego roku. Odmiana Golden Delicius, która kosztuje 1,33-2,00 zł za kilogram, jest o 40 proc. droższa niż analogicznym okresie w roku ubiegłym.

Olbrzymi wzrost cen zaobserwowano w przypadku ziemniaków. Hurtownicy płacą za nie obecnie od 1,00 do 1,33 zł za kilogram, czyli prawie trzykrotnie więcej niż w roku ubiegłym. Dwukrotnie zdrożała natomiast cebula, której obecne ceny kształtują się na poziomie 1,00-1,33 zł/kg. Za kapustę białą trzeba zapłacić od 50 do 80 groszy za kilogram, czyli o około 80 proc. więcej niż przed rokiem.

Najwyższe spadki cen dotyczą kalafiorów, które obecnie można kupić taniej o około 30 proc. w porównaniu do roku 2012. Ich cena wynosi 2 do 3 zł za sztukę. Także ogórki odnotowały nieznaczny spadek cen – 10 proc. – i kosztują od 6,5 do 8,0 zł/kg. Znacznie tańsze są ogórki importowane, które można nabyć już za 4 zł/kg.Komentarze

Skomentuj