Summarize

flaga Białorusi

Białoruskie Ministerstwo Gospodarki zatwierdziło ponowne podwyżki cen żywności.

Państwowa agencja Biełta poinformowała w sobotę, iż ceny chleba, nabiału, jajek oraz drobiu zostaną zwiększone. W 2013 roku jest to już kolejna podwyżka cen żywności.

Maksymalne ceny zbytu chleba żytniego i żytnio-pszennego oraz pieczywa z mąki pszennej z zawartością cukru i tłuszczy nieprzekraczającą 14 proc., a także drobiu i jajek wzrastają o 10 proc., tak wynika z rozporządzenia Ministerstwa Rolnictwa z 18 listopada.

Ponadto tamtejszy resort rolnictwa zezwolił na podniesienie maksymalnych ceny zbytu produktów mlecznych o niskiej zawartości tłuszczu i niezawierających dodatków smakowych - o 3,5 proc. w listopadzie i o tyle samo w grudniu. Pozostałe produkty mleczne mogą podrożeć do końca roku o 5 proc.

Od listopada 2011 roku ceny podstawowych produktów żywieniowych i towarów przemysłowych są na Białorusi regulowane. Do takich produktów należą jajka, mięso, nabiał i pieczywo. Regulacje cenowe mają za zadanie zmniejszenie inflacji, która 1 2011 roku wyniosła 108,7 proc.

Od początku drugiego półrocza obecnego roku ceny pieczywa wzrastały już dwukrotnie – w sierpniu i w październiku, za każdym razem o 10 proc. W lutym 2013 roku podniesiono też już ceny jajek (o 20 proc.),a w październiku nabiału (o 4 proc.).

Obecnie wśród towarów, których ceny są regulowane przez resort gospodarki znajdują się m.in. sery, ryby, sól, kawa, herbata, chleb, mleko oraz jajka. Ceny regulowane przez władze obwodowe i mińskie obejmują zaś m.in. mydło i rajstopy.

Z danych głównego urzędu statystycznego Biełstat wynika, iż od początku 2013 roku inflacja wyniosła 12 proc., a do końca roku wzrośnie do 15-16 proc. Prognozy Ministerstwa Gospodarki zakładały, że w skali roku wskaźnik ten wyniesie 12 proc, co oznacza, że z pewnością zostanie on jednak przekroczony.Komentarze

Skomentuj