Summarize

W województwie warmińsko-mazurskim z powodu długiej zimy rodziny pszczele zostały poważnie osłabione. Teraz tamtejsi pszczelarze walczą po to, aby je wzmocnić.Z informacji podanych przez prezesa Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Olsztynie Józefa Zyska wynika, że długa zima spowodowała wymarcie około 20% warmińsko-mazurskich rodzin pszczelich. Ten wynik jest znacznie wyższy od wymarć z lat poprzednich, kiedy odsetek wynosił około 10%.

Prezes Józef Zysk, że rodziny pszczele powoli się wzmacniają. „Są takie, które są już w całkiem dobrej kondycji, ale są też i takie, które są wciąż osłabione. A że zaczęły kwitnąć sady, rzepak i mniszek to pszczoły mają już co robić” – podkreślił Zysk. Nie bez znaczenia przy tym wzmocnieniu jest rola pszczelarzy, który stymulują rozwój pszczół wykonując szereg istotnych prac jak np. dbanie o napięcia w pszczelich rodzinach czy przenoszenie pszczelich jajeczek ze słabszych do mocniejszych uli.

Prezes Józef Zysk uważa, że rodziny pszczele odzyskają formę i liczebność jeśli pozwolą na to warunki pogodowe. Najważniejsze jest, aby nie było długich opadów deszczu, które mogą poważnie zahamować rozwój pszczół.Komentarze

Skomentuj