Summarize

Coraz więcej brytyjskich świń choruje na zapalenie opłucnej. Takie informacje podały dwie agencje monitorujące brytyjskich sektor produkcji trzody chlewnej: BPEX oraz CCIR. Z raportów BPHS oraz CCIR wynika, że aż 15% ubijany świń w brytyjskich rzeźniach cierpi na zapalenie opłucnej.

Jak podają eksperci, zapalenie opłucnej może dodatkowo kosztować producentów o 75 pensów (86 eurocentów) na jednej świni. Koszty pojawiają się kiedy linia uboju w rzeźnia jest zmuszona zwolnić pracę w celu specjalnego przygotowania zakażonych zwierząt. W tej sytuacji rzeźnie są zmuszone odejmować około pół kilograma z ostatecznej masy tuszy. Przynosi to oczywiście duże straty dla hodowców.

Oprócz tych strat, zapalenie opłucnej wpływa na wzrost i produktywność świń. BPEX szacuje, że całkowity koszt może być na poziomie 2,64 euro (2,30 funtów) na ubitą świnie.

Manager BPEX Emma Bailey-Beech uważa, że strat związanych z zapaleniem płuc można uniknąć. W tym przypadku ogromną rolę odgrywają weterynarze, który posiadają odpowiednią wiedzę pozwalającą na wprowadzenie do hodowli zmian redukujących występowanie zapalenia opłucnej. Podstawowymi zaleceniami są: minimalizowanie poruszania się i mieszania się świń oraz skuteczne sprzątanie, dezynfekcja oraz suszenie chlewów.
 Komentarze

Skomentuj