Summarize

Ponowne komplikacje pogodowe sprawią, że okres żniw ulegnie przedłużeniu, co z kolei przełoży się na późniejszy siew rzepaku pod zbiory na 2014 rok.Zima niespodziewanie wydłużyła się, co spowodowało późniejsze nadejście wiosny i oczywiste zmiany w cyklu rozwoju upraw rolniczych. Podobnie jak w zeszłym roku, tak również teraz komplikacje pogodowe sprawią, że jeśli chodzi o rzepak zasiewy 2012 roku po raz kolejny się nie powtórzą i ulegną przesunięciu. Jest to wynikiem dłuższego okresu żniw, który w tym roku wydaje się być nieunikniony.
 
W związku z nadchodzącą sytuacją, istotną kwestią pozostaje wybór odmian rzepaku ozimego do siewu. Wart decydować się na odmiany, które są najmniej wrażliwe na późniejsze zasiewy.
 
„Przede wszystkim odmiany mieszańcowe. Z badań prowadzonych przez Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych wynika, że właśnie one lepiej rozwijają się w warunkach późniejszego siewu, a więc kilka dni po 1 września, nie później. Trzeba jednak pamiętać, że wymagają lepszego stanowiska i dokładnej uprawy” – twierdzi prof. Marek Mrówczyński z Instytutu Ochrony Roślin PIB w Poznaniu.
 
Wybór odmian mieszańcowych wiąże się z tym, że ich wiew powinien być rzadki, a to z kolei wpływa na mniejszą obsadę roślin na metrze kwadratowym.
 
„W Polsce wprowadza się coraz więcej odmian mieszańcowych, ale też odmian bardzo wczesnych, co jest dobrym trendem. Generalnie one szybko rosną jesienią i wcześnie wznawiają wegetację po zimie, tylko niestety może się to zemścić stratami po przymrozkach. Jednak takie sytuacje w naszym kraju są na pewno rzadsze niż majowe susze, które występują u nas regularnie. Odmiany heterozyjne wykorzystują lepiej wodę z zimy i przez to wyżej plonują” - dodał prof. Mrówczyński.
 Komentarze

Skomentuj