Summarize

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w tym sezonie rzepakiem obsiano 775,7 tysięcy hektarów.Specjaliści dokonali oceny tegorocznych zasiewów i dawali im oceny do 5 do 1 (5 – stan bardzo dobry, 4 – stan dobry, 3 – stan dostateczny, 2 – stan słaby, 1 – stan zły, stan klęskowy). Średnia ocena tegorocznych zasiewów rzepaku ozimego to 3,8, czyli używając szkolnego żargonu coś pomiędzy czwórką minus a trójką z plusem.

W poszczególnych województwach oceny zasiewów bardzo się różniły. Najwyższą ocenę dostały zasiewy w województwie łódzkim, które uzyskał stopień 4,3 (prawie czwórka z plusem). Z kolei województwo lubelskie i wielkopolskie otrzymało stopień blisko średniej krajowej – 3,6. Najniżej oceniono jakość zasiewów w województwie mazowieckim. Tamtejsze plantacje rzepaku dostały 3,4 (prawie trzy z plusem).

Jak podaje Bank Gospodarki Żywnościowej, aż 85% całego areału rzepaku ozimego zostało zasiane w tym roku w optymalnych terminach agrotechnicznych. Dla porównania wynik z 2011 roku był o 5% niższy. Najwyższym stopniem optymalności cechowały się zasiewy z opolskiego i kujawsko-pomorskiego (100%). Najniższy stopień optymalności przypadł z kolei województwu wielkopolskiemu (55%).Komentarze

Skomentuj