Summarize

W styczniu po raz kolejny podniesiono prognozy zbiorów zbóż na świecie w sezonie 2013/2014.

Z początkiem roku swoje prognozy podniosły dwie liczące się organizacje: Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) i Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).  30 stycznia z kolei swoją prognozę podniosła Międzynarodowa Rada Zbożowa (MRZ). Zdaniem ekspertów tej organizacji w sezonie 2013/2104 zbiory zbóż wyłączając ryż wyniosą 1964 miliony ton. W listopadzie MRZ prognozowała produkcję na poziomie 1946 milionów ton.

Jeśli najnowsze prognozy MRZ okażą się prawdziwe to w tym sezonie na świecie zostanie zebrane o 9,7% więcej zbóż niż w sezonie 2012/2013.  Największą poprawę w prognozach zanotowały zbiory pszenicy. Obecnie eksperci MRZ szacują, że zbiory wyniosą 707 milionów ton (w poprzednim sezonie wynosiły 655 milionów ton).

Jak informuje Bank Gospodarki Żywnościowej, najświeższa prognoza Międzynarodowej Rady Zbożowej jest potwierdzeniem poprzednich podwyżek prognoz tym samym potwierdzając, że bilans podaży i popytu pszenicy jest obecnie mniej napięty.Komentarze

Skomentuj