Summarize

żniwa w Rosji

Trwają żniwa we wschodniej części Europy. Utrzymujące się od dłuższego czasu upały stanowią niebezpieczeństwo dla tegorocznych plonów kukurydzy, które wg prognoz miały ustanowić nowy rekord.Ministerstwa obu krajów zdradziły swoje obawy co do wyników tegorocznych żniw, co nałożyło się na wcześniejsze obniżenie prognoz przez główną rosyjską agencję analiz gospodarczych. To z kolei przełożyło się na natychmiastowe windowanie cen na giełdach, szczególnie kukurydzy. Bez obfitych opadów deszczu w krótkim czasie, ziarno straci na jakości.

W ubiegłym roku w Rosji zebrano 94 mln ton ziarna, w tym roku mówi się o 85 mln ton. W przypadku pszenicy pierwsze prognozy mówiły o 57 mln ton, teraz ta liczba spadła do 46-49 milionów (w ubiegłym roku zebrano 56,2 mln ton). Na Ukrainie eksperci z państwowego Centrum Hydrometeorologicznego obniżyli prognozy zbiorów zbóż do 43-44 mln ton (w roku 2011 żniwa przyniosły 56,7 mln ton). Zbiory w Rosji i na Ukrainie z konieczności rozpoczęto wcześniej, wysokie temperatury (32-35 stopni Celsjusza) powodowały pękanie kłosów.

Ceny pszenicy i kukurydzy na giełdzie w Chicago w ciągu jednej sesji wzrosły o ponad 7%. Ceny pszenicy na giełdach w Londynie i Paryżu zamknęły się o 4% wyżej niż na rozpoczęciu sesji.Komentarze

Skomentuj