Summarize

Completing tax information.

W związku z wykryciem na Litwie wirusa afrykańskiego pomoru świń i nałożeniem embarga przez Rosję na unijną wieprzowinę, w Wilnie odbyły się rozmowy rosyjskich ekspertów z przedstawicielami Komisji Europejskiej. Jednak jak poinformował rzecznik Komisji Europejskiej ds. rolnictwa, rozmowy nie przyniosły wyraźnych rezultatów.

24 stycznia u dwóch padłych dzików na Litwie przy granicy z Białorusią wykryto wirusa afrykańskiego pomoru świń, niezwykle niebezpiecznego dla trzody chlewnej. Trzy dni później Komisja Europejska poinformowała o zastosowaniu przez Litwę wszelkich środków ostrożności. Następnie 29 stycznia Rosja poinformowała UE, aby nie certyfikowano wieprzowiny wysyłanej do Rosji, co właściwie oznacza wprowadzenie  zakazu importu.

Rzecznik Komisji Europejskiej ds. rolnictwa Roger Waite powiedział, że we wtorek odbyło się pierwsze spotkanie ekspertów KE ze stroną rosyjską, gdzie próbowano porozmawiać o nieporównywalnie nieadekwatnym rosyjskim zakazie na import europejskiej wieprzowiny, który jest sprzeczny z międzynarodowymi zasadami handlu, wobec dwóch zakażonych, litewskich dzików. Rzecznik dodał, że rozmowy nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, dlatego będą kontynuowane.

Podczas wtorkowego spotkania głos w sprawie zabrali między innymi urzędnicy z Komisji Europejskiej i Rosji, a także inspektorzy ds. weterynarii z Rosji, Litwy, Polski i Estonii. Brak efektów dotychczasowych rozmów może spowodować, że w naciągającym tygodniu  odpowiednie kroki podejmie komisarz Unii Europejskiej ds. zdrowia Tonio Borg. Poza tym istnieje jeszcze ewentualność – która będzie raczej ostatecznym krokiem – pozwalająca na pozwanie Rosji przed Światową Organizację Handlu (WTO), do której Rosja należy od sierpnia 2012 roku. Jednak jak zainteresowani podkreślają, decyzja w sprawie rosyjskiego embarga jest polityczna. Rozmowy mają być kontynuowane, a Roger Waite ma nadzieję, że zostaną podjęte należyte decyzje.Komentarze

Skomentuj