Summarize

Claas stoisko na targach Agro Show 2013 w Bednarach pod poznaniem

Sprzedaż ciągników rolniczych w październiku ponownie nie spełniła oczekiwań producentów i utrzymała się na niskim poziomie.

Jak do tej pory, rok 2013 nie jest zbyt pomyślny dla producentów ciągników rolniczych. W październiku sprzedaż ponownie ledwo przekroczyła 1000 sztuk, utrzymując poziom sprzed miesiąca. Od stycznia rynek skurczył się o 24 proc. w porównaniu do 2012 roku – informuje agencja monitorująca rynek rolniczy - Martin&Jacob.

W październiku producenci ciągników rolniczych sprzedali zaledwie 1034 sztuki swoich pojazdów,  co z pewnością nie napawa optymizmem, mimo iż trend spadkowy w końcu został odwrócony, jednak o zaledwie 27 sprzedanych sztuk więcej niż przed miesiącem. W stosunku do poprzedniego roku październik wypadł już jednak tragicznie, a różnica na niekorzyść obecnego roku wynosi blisko 500 sztuk. W przekroju całego roku, czyli okresu od stycznia do października, sprzedaż nowych ciągników wyniosła 12730 sztuk. W roku ubiegłym wartość ta była wyższa o ponad 4 tysiące. Październik jest też najgorszym tegorocznym miesiącem dla producentów, gdyż spadek sprzedaży w stosunku do roku poprzedniego wyniosła ponad 45 proc. Kolejne pod tym względem są sierpień i maj, gdy spadek wyniósł odpowiednio 32 i 30 procent.

„Czarne chmury zebrały się nad rynkiem ciągników w ostatnich miesiącach. Potwierdziły się prognozy, które mówiły, że spadek sprzedaży zostanie zahamowany, jednak spodziewaliśmy się, że październik zamknie się nieznacznie lepszym wynikiem. W ostatnich miesiącach roku rolnicy powinni nabyć jeszcze około 2,5 tys. traktorów” – mówi Mariusz Chrobot, wiceprezes agencji Martin&Jacob.

To właśnie w ostatnich miesiącach producenci upatrują swojej szansy, a biorąc pod uwagę trendy z poprzednich lat można uważać, że sytuacja będzie się nieco poprawiała. Nie ma jednak co liczyć na wyniki z roku poprzedniego.

Liderem w sprzedaży ciągników po raz kolejny został John Deere. Marka ta sprzedała w październiku 183 sztuki swoich pojazdów i uzyskała blisko 18-procentowy udział w rynku. Podium zamyka New Holland (170 sztuk i 16 proc. udział) i Zetor (157 sztuk i 15 proc. udział), który może się też pochwalić modelem najczęściej trafiającym w ręce klientów – Majorem 80.Komentarze

Skomentuj